Warsztaty Terapii Zajęciowej

O WARSZTATACH

Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowem działa od 15 grudnia 2004 roku. Przez 12 lat prowadzony był przez Zarząd Miejsko – Gminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Od stycznia 2017 roku prowadzenie Warsztatu przejęła Fundacja Aktywizacji i Integracji (FAI).
Działalność Warsztatu finansowana jest ze środków PFRON oraz Powiatu Świeckiego.
W zajęciach rehabilitacyjnych uczestniczą osoby, które w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności posiadają wskazania do terapii zajęciowej. Aktualnie warsztat prowadzi zajęcia dla 25 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności .
Warsztat realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej w duchu Ekonomii Społecznej. Wizytówką naszej placówki są wysokiej jakości produkty rękodzielnicze.                        
PRACOWNIE:
PRACOWNIA RĘKODZIELNICTWA ARTYSTYCZNEGO  jest miejscem w którym każdy dzień jest nowym doświadczeniem i wyzwaniem, któremu staramy się sprostać jak najlepiej. W pracowni tworzymy wiele ciekawych prac za pomocą różnych technik plastycznych, często na indywidualne zamówienie klienta. W swoim działaniu staramy się być skuteczni i zawsze doprowadzić do realizacji zleconych nam zadań.
PRACOWNIA CERAMICZNA , w której nie tylko glina gra pierwsze skrzypce, to miejsce gdzie z uczestnikami tworzymy przedmioty ozdobne i użytku codziennego z gliny, sklejki i drewna. Każdego dnia szukamy inspiracji do dalszych działań, dzięki czemu powstają tu coraz to ciekawsze i piękniejsze przedmioty. Oprócz tego dzięki fajnej atmosferze panującej w pracowni zajęcia te pozwalają na odreagowanie emocji i napięć oraz na swobodną ekspresję twórczą uczestników i terapeuty.
PLASTYCZNO- OGRODNICZA to prawdziwe zagłębie nieustającej pracy twórczej, gdzie dzięki kreatywności terapeuty tworzy się prawdziwe perełki. Tematyka zajęć związana jest z aktualnymi wydarzeniami, świętami, przeżyciami. Tutaj staramy się łączyć sztukę z naturą.
W PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO uczestnicy warsztatów nabywają podstawowe umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Podopieczni uczą się obsługi sprzętu AGD, w który wyposażona jest pracownia. Podczas zajęć planowane są zakupy , przygotowywane proste posiłki a następnie estetycznie podawane do stołu i wspólnie degustowane z pozostałymi uczestnikami warsztatów . Pracownia zajmuje się również organizacją przyjęć urodzinowych poszczególnych uczestników oraz przygotowywaniem innych imprez okolicznościowych.
W PRACOWNI INFOMATYCZNEJ staramy się jak najlepiej wykorzystywać zdobyte umiejętności  oraz dostępny sprzęt, żeby w połączeniu z pracą w innych pracowniach powstawały ciekawe i wyjątkowe produkty tworzone z pasją i ogromnym zaangażowaniem przez osoby niepełnosprawne. Drukujemy, kopiujemy, katalogujemy, surfujemy dbając o to, żeby można było o nas poczytać w Internecie. W pracowni jestem odpowiedzialna za naukę obsługi komputera i programów użytkowych oraz wykorzystywanie urządzeń peryferyjnych przez moich podopiecznych.

KADRA

Olga Bocian – magister psychologii, specjalność: psychologia kliniczna, doradca zawodowy, trener, mediator.

W Warsztatach Terapii Zajęciowej zajmuję się szeroko pojętą psychoedukacją  w obszarze profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia, seksualności człowieka, doradztwa zawodowego oraz socjoterapii. Angażuję się ponadto w liczne projekty systemowe, gdzie pracuję jako trener z różnymi grupami odbiorców. Zajęcia prowadzę w formie indywidualnej i grupowej.  

Emilia Ziółek – z wykształcenia magister resocjalizacji , psychopedagog, ukończone studia podyplomowe z zakresy edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od 12 lat kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. W zakresie jej obowiązków jest dbanie o sprawne funkcjonowanie warsztatu.

W życiu prywatnym matka dwóch wspaniałych synów.

Wolne chwile wykorzystuje na spędzanie czasu z rodziną.

Katarzyna Tylman-  Z wykształcenia archiwista i bibliotekoznawca ( UMK Toruń),instruktor terapii zajęciowej , zawodowo związana z Warsztatami Terapii Zajęciowej gdzie od 13 lat jest terapeutą zajęciowym  w pracowni ceramicznej.

Doświadczony instruktor prowadzący od wielu lat zajęcia plastyczne dla seniorów  i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Prywatnie matka dwójki nastoletnich dzieci lubiąca w wolnych chwilach pobiegać i poczytać dobrą książkę.

Marta Podpora – z zawodu instruktor terapii zajęciowej, pedagog. W zawodzie od 11 lat, obecnie prowadzi pracownię rękodzielnictwa artystycznego. Prywatnie podpora swojej trzy osobowej rodziny. Po pracy wspiera męża w firmie  zajmującej się reklamą.

Magdalena  Cybula- z wykształcenia magister oligofrenopedagogiki. Od 7 lat terapeuta zajęciowy w pracowni gospodarstwa domowego, mistrzyni kreatywnego gotowania, znawczyni serników i drożdżówek. Prywatnie mama 2 dzieci. Wspiera męża w prowadzeniu działalności gospodarczej.  Jej pasją to hodowla psów rasowych.

Joanna Rocławska- z wykształcenia plastyk, który swoje umiejętności twórcze wykorzystuje w swojej pracy zawodowej w warsztatach prowadząc zajęcia w pracowni plastycznej. Osoba z głową pełną pomysłów, które realizuje w swojej pracy. Animatorka licznych działań w zakresie sztuki.

Bogusława Ziemer- dyplomowana pielęgniarka oddająca się z pasją i dużym zaangażowaniem swojej pracy. Z warsztatami terapii związana 12 lat, niezwykle skrupulatna i sumienna osoba. Żona i matka dwójki dorosłych dzieci, które już wyfrunęły z domu. W związku z odczuwaniem syndromu odczuwania pustego gniazda jeszcze z większą pasją poświęca się swojemu ogrodowi.

Magdalena Kamińska- fizjoterapeuta oraz asystent osoby niepełnosprawnej
W warsztatach pracuje od 2004 roku. Prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Pasja czytanie i domu sprzątanie J

Estera Szymczak z wykształcenia asystent osoby niepełnosprawnej, informatyki, terapeuta zajęciowy. Od lat 12 lat pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w pracowni komputerowej. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu obsługi komputera w grupach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od wielu lat działa społecznie realizując swoje pomysły na zmianę otaczającego nas świata. Wspiera seniorów i osoby niepełnosprawne mając nadzieję, że ich życie staje się przez to ciekawsze i pełniejsze. Interesuje ją ziołolecznictwo i naturalne metody podnoszenia odporności. Ciekawią ludzie i związane z nimi historie. Uwielbia jazdę rowerem.

 

Moc jest w Nas