Nasze artystki zakończyły swoje pierwsze szkolenie zawodowe. 31 lipca odbyły się ostatnie zajęcia kursu grawerowania w kamieniu naturalnym. Szkolenie ciekawe ale również wymagające. Grawerowanie w kamieniu naturalnym swoje korzenie ma we wschodniej kulturze ozdabiania nagrobków. Praktyka bardzo rozpowszechniona w krajach byłego Związku Radzieckiego polega  tam głównie na umieszczaniu portretów osób zmarłych na granitowych polerowanych elementach nagrobnych. „Moda” trafiła w latach 90-tych do naszego kraju wraz z pracownikami ze wschodu szukających pracy w Polsce. Aktualnie zawód ten jest bardzo ceniony , szczególnie wśród zakładów kamieniarskich wykonujących usługi nagrobkarskie. Jednak nie tylko, estetyka , jakość i trwałość tej metody zdobienia zachęca zarówno artystów plastyków , jak i designerów do wdrażania jej w różne projekty.  Pracownia Rękodzieła FAI już wykonuje pierwsze projekty , w których stosuje technikę. Są to między innymi oryginalne tabliczki z numerami domów.

Szkolenie zorganizowało dla nas zaprzyjaźnione Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni”, w którego szeregach jest Jan Gieglis. To postać nie tuzinkowa. Polak , urodzony w Wilnie. Młodość spędził w Rosji oraz w Kazachstanie gdzie nauczył się fachu kamieniarskiego , mistrz grawerowania w kamieniu. Myśliwy i paralotniarz. To właśnie Jan prowadził szkolenie naszych pań. Podczas kilkunastu godzin zajęć przekazał podstawy wiedzy oraz praktyki grawerowania.

Pierwsze prace będzie można podziwiać i zakupić podczas jarmarku organizowanego 15 sierpnia na toruńskiej starówce, z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Juz niebawem do współpracy zapraszamy zakłady kamieniarskie, będziemy wykonywali elementy dekoracyjne, motywy roślinne, wizerunki świętych oraz portrety nagrobne.

Categories:

Tags:

©2023 FAI, Fundacja Aktywizacji i Integracji. Strona stworzona przez Kacper Śliwa.